# LPC11U37FBD64/50EL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPC11U37FBD64/50EL
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpc11u37fbd64-50el
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpc11u37fbd64-50el#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART, USB
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x10b SAR
- **EEPROM Size:** 4K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 54
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 128KB (128K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 10K x 8
- **Speed:** 50MHz
- **Supplier Device Package:** 64-LQFP (10x10)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V