# LPA136174-6NF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPA136174-6NF
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpa136174-6nf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpa136174-6nf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Log Periodic
- **Frequency (Center:** 155MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 136MHz ~ 174MHz
- **Gain:** 8.1dBi
- **Height (Max):** 57.008" (144.80cm)
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 300 W