# LPA-07B-14R-20A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPA-07B-14R-20A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuseholders
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpa-07b-14r-20a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpa-07b-14r-20a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Material:** Brass
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **For Use With:** 3AG
- **Fuse Size:** 0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
- **Fuse Type:** Blade
- **Fuseholder Type:** Holder
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Circuits:** 1
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 250V