# LPA-05W-12OR-30A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LPA-05W-12OR-30A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuseholders
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lpa-05w-12or-30a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lpa-05w-12or-30a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Material:** Brass
- **Current Rating (Amps):** 30 A
- **For Use With:** 3AG, 1/4" x 1-1/4" (SFE-20)
- **Fuse Size:** 0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
- **Fuse Type:** Cartridge
- **Fuseholder Type:** Holder
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Circuits:** 1
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 32V