# LP3882ES-1.5/NOPB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LP3882ES-1.5/NOPB
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lp3882es-1-5-nopb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lp3882es-1-5-nopb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 30 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
- **Supplier Device Package:** DDPAK/TO-263-5
- **Voltage:** 5.5V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.27V @ 1.5A