# LP3855ET-1.8/NOPB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LP3855ET-1.8/NOPB
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lp3855et-1-8-nopb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lp3855et-1-8-nopb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 3 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 73dB ~ 57dB (120Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- **Supplier Device Package:** TO-220-5
- **Voltage:** 7V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.38V @ 1.5A