# LP2950-30LPRE3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LP2950-30LPRE3
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lp2950-30lpre3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lp2950-30lpre3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120 µA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- **Supplier Device Package:** TO-92-3
- **Voltage:** 30V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.6V @ 100mA