# LP1EA0500A700
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LP1EA0500A700
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lp1ea0500a700
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lp1ea0500a700#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Filter Type:** Low Pass
- **Frequency:** 500MHz
- **Height (Max):** 0.022" (0.56mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.460" L x 0.170" W (11.68mm x 4.32mm)