# LOB3R015FLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LOB3R015FLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lob3r015flf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lob3r015flf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 15 mΩ
- **Size:** 0.210" Dia x 0.560" L (5.33mm x 14.22mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±1%