# LMZ31520RLGT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMZ31520RLGT
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lmz31520rlgt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lmz31520rlgt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/37/296-37223-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 96%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.64" L x 0.60" W x 0.23" H (16.2mm x 15.2mm x 5.9mm)
- **Supplier Device Package:** 72-BQFN (15x15)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 3V