# LMS3050P10W3LPC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMS3050P10W3LPC
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lms3050p10w3lpc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lms3050p10w3lpc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.03" L x 1.04" W x 0.47" H (51.5mm x 26.5mm x 12.0mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V