# LMS1150P10W1YMC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMS1150P10W1YMC
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lms1150p10w1ymc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lms1150p10w1ymc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 667mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V