# LMR14206XMKDEMO/NOPB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMR14206XMKDEMO/NOPB
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lmr14206xmkdemo-nopb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lmr14206xmkdemo-nopb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 600mA
- **Frequency:** 1.25MHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** LMR14206
- **Voltage:** 4.5V ~ 42V