# LMR-240-PVC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMR-240-PVC
- **Manufacturer:** Amphenol Times Microwave Systems
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lmr-240-pvc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lmr-240-pvc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Coaxial
- **Conductor Strand:** Solid
- **Impedance:** 50 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.240" (6.10mm)