# LMR-1200-DB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMR-1200-DB
- **Manufacturer:** Amphenol Times Microwave Systems
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lmr-1200-db
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lmr-1200-db#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Coaxial
- **Features:** Direct Burial, Watertight
- **Impedance:** 50 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 1.200" (30.48mm)