# LMLP0405M6R8DTAS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMLP0405M6R8DTAS
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lmlp0405m6r8dtas
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lmlp0405m6r8dtas#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.5A
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 175mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.157" W (4.45mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%