# LMK62I0-156M25SIAT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMK62I0-156M25SIAT
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lmk62i0-156m25siat
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lmk62i0-156m25siat#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/43/296-43862-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 90 mA
- **Frequency:** 156.25MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 6-QFM (7x5)
- **Type:** Clock Oscillator
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V