# LMB17-N1N2-S72
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LMB17-N1N2-S72
- **Manufacturer:** ConductRF
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lmb17-n1n2-s72
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lmb17-n1n2-s72#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** N-Type Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** N-Type Plug, Right Angle
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** LMR 400
- **Color:** Black
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 8 GHz
- **Length:** 72.0" (1.8m) 6.0'
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω