# LM3S9DN6-IBZ80-A1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LM3S9DN6-IBZ80-A1
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lm3s9dn6-ibz80-a1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lm3s9dn6-ibz80-a1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/82/10098247-296-36499-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 16x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 72
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 96K x 8
- **Speed:** 80MHz
- **Supplier Device Package:** 108-BGA (10x10)
- **Voltage:** 1.235V ~ 1.365V