# LM3S8C62-IQC80-A2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LM3S8C62-IQC80-A2
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lm3s8c62-iqc80-a2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lm3s8c62-iqc80-a2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 16x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 46
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 80MHz
- **Supplier Device Package:** 100-LQFP (14x14)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V