# LM3S301-IQN20-C2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LM3S301-IQN20-C2
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lm3s301-iqn20-c2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lm3s301-iqn20-c2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/27/296-27688-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** Microwire, SPI, SSI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 3x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 33
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 48-LQFP (7x7)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V