# LM3S1D21-IQC80-A2T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LM3S1D21-IQC80-A2T
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lm3s1d21-iqc80-a2t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lm3s1d21-iqc80-a2t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 67
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **RAM Size:** 96K x 8
- **Speed:** 80MHz
- **Supplier Device Package:** 100-LQFP (14x14)
- **Voltage:** 1.235V ~ 1.365V