# LM3S1D21-IBZ80-A1T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LM3S1D21-IBZ80-A1T
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lm3s1d21-ibz80-a1t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lm3s1d21-ibz80-a1t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/82/10098247-296-36499-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 67
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **RAM Size:** 96K x 8
- **Speed:** 80MHz
- **Supplier Device Package:** 108-BGA (10x10)
- **Voltage:** 1.235V ~ 1.365V