Part Number: LM3S1435-EQC50-A2T Manufacturer: Texas Instruments Category: Embedded Subcategory: Microcontrollers Product URL: https://distyparts.com/product/lm3s1435-eqc50-a2t RFQ URL: https://distyparts.com/product/lm3s1435-eqc50-a2t#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/18/56/10185601-LM3S1435-EQC50-A2-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/95/78/9895788-ZL38005QCG1-ND.jpg Summary: LM3S1435-EQC50-A2T is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Texas Instruments and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: LM3S1435-EQC50-A2T is a microcontrollers from Texas Instruments. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connectivity: I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART Core Processor: ARM® Cortex®-M3 Core Size: 32-Bit Single-Core Data Converters: A/D 2x10b Mounting Type: Surface Mount Number of I: 46 Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA) Oscillator Type: Internal Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Program Memory Size: 96KB (96K x 8) Program Memory Type: FLASH RAM Size: 32K x 8 Speed: 50MHz Supplier Device Package: 100-LQFP (14x14) Voltage: 2.25V ~ 2.75V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/texas-instruments Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microcontrollers Canonical URL: https://distyparts.com/product/lm3s1435-eqc50-a2t