Part Number: LM3S1165-IQC50-A2 Manufacturer: Luminary Micro Category: Embedded Subcategory: Microcontrollers Product URL: https://distyparts.com/product/lm3s1165-iqc50-a2 RFQ URL: https://distyparts.com/product/lm3s1165-iqc50-a2#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/95/11/9895118-2156-LV71081E-MPB-E-ND.jpg Summary: LM3S1165-IQC50-A2 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Luminary Micro and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: LM3S1165-IQC50-A2 is a microcontrollers from Luminary Micro. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connectivity: I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART Core Processor: ARM® Cortex®-M3 Core Size: 32-Bit Single-Core Data Converters: A/D 4x10b Mounting Type: Surface Mount Number of I: 43 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Program Memory Size: 64KB (64K x 8) Program Memory Type: FLASH RAM Size: 16K x 8 Speed: 50MHz Supplier Device Package: 100-LQFP (14x14) Voltage: 2.25V ~ 2.75V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/luminary-micro Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microcontrollers Canonical URL: https://distyparts.com/product/lm3s1165-iqc50-a2