# LM3490IM5-12/NOPB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LM3490IM5-12/NOPB
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lm3490im5-12-nopb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lm3490im5-12-nopb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/13/296-13253-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 4 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Short Circuit
- **Supplier Device Package:** SOT-23-5
- **Voltage:** 30V
- **Voltage Dropout (Max):** 1.2V @ 100mA