# LM25101AMRX/NOPB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LM25101AMRX/NOPB
- **Manufacturer:** TI/NATIONAL
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Gate Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lm25101amrx-nopb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lm25101amrx-nopb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Type:** Independent
- **Current:** 3A, 3A
- **Driven Configuration:** Half-Bridge
- **Gate Type:** N-Channel MOSFET
- **High Side Voltage:** 100 V
- **Input Type:** Non-Inverting
- **Logic Voltage:** 2.3V, -
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Rise:** 430ns, 260ns
- **Supplier Device Package:** 8-SO PowerPad
- **Voltage:** 9V ~ 14V