# LLC-120A-2001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LLC-120A-2001
- **Manufacturer:** R-K Electronics, Inc.
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/llc-120a-2001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/llc-120a-2001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 120VAC
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Type:** Relay
- **Sensitivity:** 5 ~ 100kOhm
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)
- **Type:** Constant Level
- **Voltage:** 100 ~ 125VAC