# LLA215R70J224MA14L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LLA215R70J224MA14L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lla215r70j224ma14l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lla215r70j224ma14l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/44/490-4430-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Features:** Low ESL (Multi-Terminal)
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 6.3V