# LKG1AF-12V-10-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LKG1AF-12V-10-1
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lkg1af-12v-10-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lkg1af-12v-10-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 44.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 277VAC - Max