# LK2125R56K-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LK2125R56K-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lk2125r56k-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lk2125r56k-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 150 mA
- **DC Resistance (DCR):** 550mOhm Max
- **Frequency:** 115MHz
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Inductance:** 560 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** Â±10%