# LK1608R39K-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LK1608R39K-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lk1608r39k-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lk1608r39k-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 80 mA
- **DC Resistance (DCR):** 850mOhm Max
- **Frequency:** 110MHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 390 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 25MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±10%