# LI12-1A79
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LI12-1A79
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/li12-1a79
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/li12-1a79#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/89/82/12898235-374-1331-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 17.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 1 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.8 VDC
- **Operate Time:** 0.8 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Release Time:** 0.4 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 1000VDC - Max