# LI0805H400R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LI0805H400R-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/li0805h400r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/li0805h400r-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/23/240-2397-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 150mOhm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Impedance @ Frequency:** 40 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)