# LI0603D301R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LI0603D301R-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/li0603d301r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/li0603d301r-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 400mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 350mOhm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.031" (0.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 300 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)