# LI0201B241R-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LI0201B241R-12
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/li0201b241r-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/li0201b241r-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 200mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1Ohm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Impedance @ Frequency:** 240 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)