# LHP300F-30-Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LHP300F-30-Y
- **Manufacturer:** Cosel
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lhp300f-30-y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lhp300f-30-y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, DEMKO
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 93.5%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 7.09" L x 3.31" W x 1.46" H (180.1mm x 84.1mm x 37.1mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV