# LHL08NB472J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LHL08NB472J
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lhl08nb472j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lhl08nb472j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 14Ohm Max
- **Frequency:** 680kHz
- **Height:** 0.374" (9.50mm)
- **Inductance:** 4.7 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 65 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.354" Dia (9.00mm)
- **Tolerance:** Â±5%