# LGA50A-3R3-Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LGA50A-3R3-Y
- **Manufacturer:** Cosel
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lga50a-3r3-y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lga50a-3r3-y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/40/12454018-1776-3228-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 74%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 5.20" L x 1.97" W x 1.12" H (132.1mm x 50.0mm x 28.4mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 2 kV