# LFXTAL081609CUTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LFXTAL081609CUTT
- **Manufacturer:** IQD Frequency Products
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lfxtal081609cutt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lfxtal081609cutt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/19/23/-1/1923-1588-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 200 Ω
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.018" (0.45mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)