# LFWLT450-1004-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LFWLT450-1004-S
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lfwlt450-1004-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lfwlt450-1004-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cUL, Nemko, UL
- **Current:** 6.25 A
- **Efficiency:** 90%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W (450W Forced Air)
- **Size:** 7.87" L x 4.00" W x 1.66" H (200.0mm x 101.6mm x 42.2mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4.242 kV