# LFWLT300-1005
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LFWLT300-1005
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lfwlt300-1005
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lfwlt300-1005#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 10.83 A
- **Efficiency:** 92%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W (325W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV