# LFMWLT40-1004
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LFMWLT40-1004
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lfmwlt40-1004
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lfmwlt40-1004#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cUL, Nemko, UL
- **Current:** 830 mA
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 5.7 kV