# LFMWLT300-1001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LFMWLT300-1001
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lfmwlt300-1001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lfmwlt300-1001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 25 A
- **Efficiency:** 92%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W (300W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV