# LFA75F-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LFA75F-48
- **Manufacturer:** Cosel
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lfa75f-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lfa75f-48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, cURus, TUV, UL
- **Current:** 1.6 A
- **Efficiency:** 84.5%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 75W
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC