# LFA50F-5-GJ1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LFA50F-5-GJ1
- **Manufacturer:** Cosel
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lfa50f-5-gj1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lfa50f-5-gj1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/41/12454112-1776-1319-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, CSA, cURus, TUV, UL
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 79%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Size:** 5.20" L x 1.97" W x 1.04" H (132.1mm x 50.0mm x 26.4mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV