# LF120CPT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LF120CPT-TR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lf120cpt-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lf120cpt-tr#rfq
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 1.5 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** PPAK
- **Voltage:** 16V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.7V @ 500mA