# LEP150F-24-SN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LEP150F-24-SN
- **Manufacturer:** Cosel
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lep150f-24-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lep150f-24-sn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/49/48/12494888-1776-1292-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Current:** 6.3 A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 8.74" L x 3.35" W x 1.57" H (222.0mm x 85.1mm x 39.9mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV