# LEP100F-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LEP100F-24
- **Manufacturer:** Cosel
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lep100f-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lep100f-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Current:** 4.2 A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 8.74" L x 2.95" W x 1.38" H (222.0mm x 74.9mm x 35.1mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV