# LEN04C006347B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LEN04C006347B
- **Manufacturer:** Siemens
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/len04c006347b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/len04c006347b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 347VAC
- **Contact Form:** 6PST-NO (6 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 294.95 VAC
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Switching Voltage:** 600VAC - Max